Spuchnięte stopy, nogi i dłonie

Spuchnięte dłonie i stopy, uczucie ciężkich nóg, ogólne osłabienie – to znak, że podczas upałów masz problemy z krążeniem płynów ustrojowych. Dlaczego? Bo jest gorąco i powinnaś sięgnąć po wszystkie chłodzące metody, jakie znasz.

Tak się składa, że krążenie w trakcie upałów spowalnia i limfa zbiera się w tkankach, potęgując wrażenie ociężałości i realne obrzęki. Najczęściej popełniasz trzy podstawowe błędy, które prowadzą do takiego stanu:

  • pijesz za mało wody,
  • zaniechałaś aktywności fizycznej,
  • niewłaściwie pojmujesz działania mające na celu schłodzenie organizmu.

Przyczyny złego krążenia
Nasze ciało składa się w 70 proc. z wody i jest nam ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów. Dzieje się tak również dlatego, że woda “rozcieńcza” krew i w ten sposób pomaga transportować i dystrybuować składniki odżywcze. Niestety, proces starzenia organizmu oznacza powolną utratę wody oraz spowolnienie procesów metabolicznych. Podobne zjawisko zachodzi w trakcie gorących dni – tym razem zawartości wody w organizmie nie determinuje wiek, ale termoregulacja. Im jest goręcej, tym bardziej intensywna “wewnętrzna klimatyzacja”. Najbardziej ucierpią jednak osoby cierpiące na ndwagę – wraz z przyrostem masy ciała pogarsza się metabolizm i osoby dotknięte schorzeniami serca i naczyń krwionośnych. Nadciśnienie, żylaki, również astma sprawią, że upalne dni staną się nie do zniesienia. Wcale nie lepiej mają się niskociśnieniowcy, którzy cierpią na bóle głowy, mają tendencje do omdleń i zimno im w największy żar. Dlaczego? Bo płyny ustrojowe nie krążą w sposób prawidłowy w odległych zakamarkach, takich jak dłonie, stopy i… nos!

Morze wody
Do picia. Najlepiej mineralnej niegazowanej wody lub naparów ziołowych. Woda stanowi ważny element regulujący temperaturę ciała: kiedy paruje w postaci potu, odprowadza nadmiar ciepła z organizmu. W czasie upałów gruczoły potowe uaktywniają się i tracisz więcej wody niż zwykle. Aby schłodzić ciało, powinnaś wypijać dużo płynów, które – ewakuując się – poprawią twoje samopoczucie fizyczne i psychiczne. Postaraj się zrezygnować z picia kawy, napojów na bazie kofeiny, alkoholu i soków warzywnych, zawierających dużo błonnika i cukru. Kofeina oraz alkohol stymulują do pracy układ moczowy, więc prowadzą do odwodnienia. Z kolei soki i cukier utrudniają wchłanianie wody w jelitach.

Jesteś osobą, która nie odczuwa pragnienia? W takim wypadku uważnie obserwuj barwę i zapach oddawanego moczu – im ciemniejszy kolor i intensywniejsza woń, tym bardziej jesteś odwodniona. To sygnał, że powinnaś uzupełnić niedobór wody w organizmie.

Aktywność mimo wszystko
Nasze problemy z krążeniem dodatkowo potęguje brak ruchu, nie służy mu też przebywanie w  klimatyzowanych pomieszczeniach. W tych ostatnich komfortowo się pracuje, natomiast klimatyzacja bardzo odwadnia, a tym samym – spowalnia krążenie. Praca siedząca czy stojąca sprzyja problemom krążeniowym, obrzękom oraz uczuciu tak zwanych ciężkich nóg. Bezruch stanowi poważne obciążenie dla pracy serca, które w naturalnych warunkach wspomagane jest przez dodatkową pompę. Mieści się ona w nogach i nazywana jest pompą limfatyczną. Niestety, pracuje wyłącznie wtedy, kiedy się chodzi: zasysa i tłoczy limfę.

Kiedy się nie ruszasz, żyły wypełnione są krwią, a limfa zalega w naczyniach limfatycznych. Rośnie w nich ciśnienie, a co za tym idzie – pojawia ból kończyn i obrzęk. Jedynie intensywna praca mięśni jest w stanie wypchnąć limfę i krew w kierunku serca. Dlatego jeśli tylko masz okazję, rozprostuj nogi w pracy, a po powrocie do domu nie zalegaj na kanapie pod pretekstem, że cię bolą – będą bolały jeszcze bardziej, jeśli wreszcie się nie ruszysz! Jedynym sposobem na to, by przestały, jest godzinny spacer – tyle mniej więcej czasu trzeba, by mięśnie przepchnęły w górę  płyny ustrojowe.

Aktywny wypoczynek to nie tylko ruszanie nogami. Znacznie lepsze skutki dają określone sporty, np. Spacer czy rower. Wymuszają one pracę dużych zespołów mięśni i jednocześnie mocniej stymulują krążenie. Nordic jest godny polecenia nie tylko osobom mało wysportowanym, cierpiącym na schorzenia wykluczające intensywne ćwiczenia, czy łatwo ulegającym zmęczeniu. Maszerując z kijkami instynktownie się podpierasz, możesz przystanąć, kiedy masz ochotę, czujesz się pewniej. To znakomite rozwiązanie dla osób z dużą nadwagą, które mają problemy z chodzeniem i dłuższymi spacerami.

Jeśli masz pracę stojącą, np. jesteś ekspedientką, staraj się w ciągu dnia kilkakrotnie stawać na palcach i podciągać stopy ku górze. To pomoże wypchnąć limfę w górę. Gdy masz pracę siedzącą, powinnaś mieć pod ręką żele chłodzące skórę, które można stosować również na rajstopy.

Gorące czy zimne?
W upał szukasz chłodu instynktownie, im zimniejsze napoje, im chłodniej w pomieszczeniu, im bardziej lodowata kąpiel, tym lepiej. Tymczasem to wszystko potęguje tylko różnicę temperatur między twoim organizmem, a otoczeniem. Rezultat: uczucie gorąca, nadmierne pocenie, zawroty głowy i ogólne osłabienie wynikające z odwodnienia.

Cała sztuka w tym, by oszukać ciało, a polega to na piciu wody nieschłodzonej oraz gorących napojów. Może to być gorąca herbata, zupa, napary ziołowe, ciepłe posiłki, a także kąpiel bądź prysznic w bardzo ciepłej wodzie. Ten ostatni sposób to najlepsza metoda, by przekonać się, że w upał warto rozgrzewać ciało. Po gorącej kąpieli będziesz w trakcie upału czuła miły chłód, natomiast po kolejnym wyjściu spod zimnego prysznica zaleją cię… siódme poty. Poza tym ciepłe natryski i wypijane płyny, rozszerzają naczynia krwionośne i limfatyczne, co przyczynia się do zwiększenia ich “przepustowości”.

Oczywiście, gorących kąpieli powinny unikać osoby z problemami z sercem bądź innymi schorzeniami, przy których jest to niewskazane (żylaki, skłonność do rozszerzania i pękania naczyń krwionośnych). Więcej informacji na ten i inne tematy można uzyskać odwiedzając naszą storonę internetową www.czlowiekinatura.com Tam tez są do nabycia ksiązki, zktórych dowiedzieć się można wiele na temat funkcjonowania naszego organizmu pod kątem osteoporozy, cukrzycy, miażdżycy ,alergii, otyłości oraz zasad odżywiania się. Odwiedzając naszą strone dowiesz się o jednym z najlepszych badań profilaktycznych na świecie jakim jest badanie Analizy Pierwiastkowej Włosów, Jest to jedyne badanie na świecie które w porę uchroni Cię przed wyzej wymienionymi patologiami chorobowymi

Ireneusz Broż
dietetyk

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten jest ograniczony prawami autorskimi oraz innymi prawami i nie może być kopiowany, publikowany i rozprowadzany w żadnej formie bez uprzedniej zgody autora.

palcomp