Ocet Jabłkowy

Prawdziwy ocet jabłkowy powstaje podczas fermentacji soku świeżych , całych jabłek. Jego korzystne działanie wynika z tego, że w jabłkach obecne są liczne związki mineralne. Ocet jabłkowy uważa się za produkt spożywczy, a także lekarstwo, stąd też używają go zarówno specjaliści medycyny naturalnej, jak i szefowie kuchni. Aktywne składniki octu jabłkowego to właściwie mieszanina związków mineralnych, substancji organicznych i kwasu octowego, który nadaje mu specyficzny smak i zapach. Ocet jabłkowy zawiera przeciętnie 5% kwasu octowego i jest bogaty w związki mineralne, za to niewiele w nim węglowodanów i witamin. Zawiera bardzo dużo potasu, wapnia, fosforu, sodu i pierwiastków śladowych.

DZIAŁANIE

Obserwacje i historie chorób dowodzą licznych korzystnych skutków działania octu jabłkowego. Posiada on właściwości ściągające, dzięki którym pomaga zahamować biegunkę. Zwiększa utlenianie krwi, poprawia przemianę materii, ułatwia trawienie, zapobiega próchnicy zębów, działa jak środek odkażający w przypadku pasożytów jelitowych oraz wzmaga krzepliwość krwi. Można go także zalecić na poprawę trawienia osobom cierpiącym na niedobór kwasu żołądkowego. W takich wypadkach przed głównymi posiłkami należy pić jedną łyżeczkę rozpuszczoną w szklance wody.Profilaktycznie należy spożywać go zawsze na czczo mieszając jedną łyżkę octu jabłkowego ze szklanką wody. Bardzo dobrym połączeniem profilaktyki są enzymy trawienne spożywane w ciągu dnia, z najlepszą formą enzymów zapoznać się można odwiedzając sklep na stronie głównej( nr. produktu 1003).Ocet jabłkowy nie jest lekiem, a więc można go stosować, przyjmując jednocześnie lekarstwa. Mogą go spożywać chorzy na cukrzycę oraz pozostający na diecie nisko sodowej, a także dzieci i osoby starsze. Udowodniono na postawie wieloletniego doświadczenia że ocet jabłkowy ułatwia przebieg naturalnych procesów i w ten sposób pomaga w zapobieganiu bądź leczeniu otyłości, nadmiernie obfitych krwawień miesięcznych, infekcji uszu, nosa i gardła, alergii,obrzmiałych żył i schorzeń układu krążenia. Efekty działania octu jabłkowego są nieco szersze dlatego warto opisać je nieco szerzej.

OTYŁOŚĆ

Otyłość jest międzynarodową plagą. Jeśli pominiemy na razie tak oczywiste przyczyny, jak objadanie się, brak aktywności fizycznej oraz nadmiar słodyczy i alkoholu w diecie,kolejnym istotnym powodem występowania otyłości jest nie dostateczne utlenowanie krwi. Ocet jabłkowy podwyższa stężenie tlenu we krwi, a tym samym przyśpiesza proces przekształcenia pokarmu w energię. Jeśli twoim problemem jest właśnie otyłość, powinieneś przyjmować jedną łyżkę octu w szklance wody rano, na pusty żołądek. Należy również pomyśleć o wprowadzeniu o swojej diety suplementów z których najlepszymi są piculinian chromu w połączeniu z carb-blocker (patrz strona główna -sklep nr. produktu 1023, 1009).

BIEGUNKA

Łagodna biegunka oznacza w wielu przypadkach, że organizm próbuje pozbyć się toksyn. Jednak jeżeli ten stan przedłuża się i dochodzi do osłabienia organizmu oraz utraty zasobów mineralnych, ocet jabłkowy może szybko przynieść poprawę.Stosuje się wtedy jedną, łyżkę na szklankę przegotowanej wody kilka razy dziennie. Dzieciom poniżej trzeciego roku życia zaleca się połowę tej dawki.

DZIAŁANIE ODKAŻAJĄCE

Odkażające działanie octu jabłkowego zauważa się już po kilku dniach stosowania-kał traci swój ostry zapach i nawet oddech jest jakby bardziej świeży. Wynika to z faktu, że ocet jabłkowy zakwasza środowisko i niszczy bakterie gnilne w jelitach. Toksyczne produkty uboczne reakcji gnilnych w jelitach są częściowo wchłaniane do krwi, powodując samozatrucie organizmu. Pojęcie „czystości jelit” staje się coraz bardziej popularne, gdyż lekarze nabierają przekonania, że jest to niezbędny warunek zdrowej egzystencji. Bardzo zalecane przez moją osobę jest połączenie kuracji octem jabłkowym z błonnikiem (frakcja rozpuszczalna i nie rozpuszczalna patrz strona- główna -sklep nr. produktu 1016), jest to niemal niezbędne do osiągnięcia skuteczności oczyszczenia jelit i naszego organizmu z toksyn.

ENERGIA I ZDROWIE, OSŁABIENIE I CHOROBA

Obserwując nawyki żywieniowe zwierząt, które miały do wyboru wiele rodzajów pożywienia, odkryto związek pomiędzy kwasowością moczu a zasobami energii i ogólnym stanem zdrowia.Stwierdzono także, że wahania w kwasowości moczu odpowiadają wahaniom samopoczucia u ludzi. Wykazano, że zasadowy odczyn moczu wiązał się z osłabieniem, chorobami wieku dziecięcego, katarem siennym,zapaleniem stawów i innymi stanami chorobowymi. Kiedy jednak zwiększono kwasowość, stosując ocet jabłkowy, organizm odzyskiwał sprawność i zdrowie. Od lat polecam pacjentom cierpiącym na osłabienie spowodowane upałem ocet jabłkowy. W większości przypadków kilkukrotnie w ciągu dnia przyjmowanie octu jabłkowego wystarcza, żeby zlikwidować objawy wyczerpania.W swojej praktyce zauważyłem wielokrotnie że stosowanie octu jabłkowego przyczyniło się u wielu pacjentów do rozpuszczenia niektórych rodzajów kamieni nerkowych.

WYPADANIE WŁOSÓW

Utrata włosów wynika niekiedy z nieprawidłowego metabolizmu. Wieloletnie doświadczenie pokazuje że stosowanie octu jabłkowego kilka razy dziennie przez kilka miesięcy powstrzymało wypadanie włosów. Bardzo pomocne jest również połączenie kuracji z suplementem włosy, paznokcie, skóra(patrz strona gówna- sklep nr. produktu 1012)Wówczas jednoznacznie zauważa się że włosy stają się grubsze i zdrowsze a nasza skóra jakby ulegała zmianie na zdrowszą. Jedną z przyczyn wypadania włosów jest niedobór soli mineralnych, łatwo więc zrozumieć, dlaczego ocet jabłkowy jest pomocny w takich wypadkach.
Podsumowując, warto przypomnieć że ocet jabłkowy nie zadziała u wszystkich w ten sam sposób. Niektóre osoby są na niego uczulone, inne nie będą go przyjmować z e względu na specyficzny smak szczególnie dzieci mają problem z przyjmowaniem octu jabłkowego, jednakże jestem całkowicie przekonany że przeważającej części ludziom ocet jabłkowy pozwoli rozpocząć nowy cudowny rozdział życia. Wszystkie wyżej opisane patologie na pewno biorą się z nieprawidłowego odżywiania, co prowadzi do rożnego rodzaju niedoborów witaminowo –mineralnych. Ulegając różnego rodzaju trendom kolorowych pism, czy też suplementacji w „ciemno” możemy narobić sobie więcej szkody niż pożytku.
Jednym z najlepszych na świecie badań profilaktycznych które jest w stanie określić nam typ przemiany metabolicznej, szczegółową dietę, idealnie dobraną do naszego organizmu, jego braków lub nadwyżek stanu mineralno witaminowego, jest badanie Analizy Pierwiastkowej Włosów 1034. Badanie takie można wykonać  w naszym Gabinecie Dietetycznym. O szczegółach można dowiedzieć się odwiedzając naszą główną stronę internetową gdzie są umieszczone wszelkie informacje.

Ireneusz Broż
dietetyk

palcomp